Yuga Labs, Cryptopunks ve Meebits NFT’lerine Bağlı IP Haklarını Resmen Yayınladı — Galaxy Digital Report, BAYC Lisansını Eleştirdi – Blockchain Bitcoin News

Bored Ape Yacht Club (BAYC) olmayan token (NFT) koleksiyonunun arkasındaki şirket olan Yuga Labs, Cryptopunks ve Meebits NFT’lerine bağlı fikri iyelik (IP) haklarını resmen yayınladı. Şirket, NFT koleksiyonlarının IP haklarını Mart 2022’nin ortalarında aldı ve sahipleri NFT’lerini ticari yada kişisel amaçlarla kullanabilirler.

Yuga Labs, Cryptopunks ve Meebits Sahiplerine Fikri Iyelik Lisanslarını Verdi

12 Mart 2022’de Bitcoin.com News, Cryptopunks ve Meebits’in takas edilemez token (NFT) koleksiyonlarının Yuga Labs tarafınca satın alındığını bildirdi. Yuga Labs şirketi, mavi çipli NFT koleksiyonu Bored Ape Yacht Club’ın (BAYC) arkasındaki şirkettir ve başlangıç, Meebits ve Cryptopunks’ı satın aldığında, BAYC NFT’lerinde olduğu benzer biçimde IP haklarını özgür bırakma sözü verdi. Bored Apes, Cryptopunks ve Meebits bugün popüler NFT koleksiyonlarıdır ve en yüksek NFT taban değerlerinden bazılarını yönetirler.

“[Cryptopunks are] Larva Labs tarafınca barındırılan larvalabs.com/cryptopunks internet sayfasına bakılırsa, Ethereum blok zincirinde gizlenen iyelik kanıtına haiz 10.000 benzersiz koleksiyon karakteri. “Çağıl Cryptoart hareketine esin veren proje.” BAYC’nin bugünkü taban kıymeti 69.42 ETH, Cryptopunks’ın tabanı ortalama 65.5 ETH ve bugün en ucuz Meebits, 3.3 ETH taban değerine haiz Cryptopunks ve BAYC koleksiyonlarından oldukça daha düşük. İnsanlar Bored Apes’lerini ticari ve kişisel kullanım için kullandılar. Mesela, Snoop Dogg ve Eminem, ikilinin VMA’ya aday gösterilen “From the D 2 The LBC” adlı single’ı için bir video yapmak için BAYC NFT avatarlarından yararlandı.

Benzer şekilde, Meebits ve Cryptopunks NFT koleksiyonlarında, sahipler NFT’leri ticari yada kişisel kullanım durumları için kullanmak için IP haklarına haizdir.

Mesela meebitler, bir takım sanal dünyada, uygulamada ve oyunda halihazırda kullanılmaktadır. Cryptopunks NFT’leri kısa sürede lüks mücevher ve hususi perakendeci Tiffany & Co. tarafınca NFT’lere bağlı mücevherli kolye satmak için kullanıldı. Yuga Labs fikri iyelik haklarını özgür bıraktığında, kurucu ortaklar Gordon Goner ve Gargamel, firmanın Cryptopunks ve Meebits sahiplerine verdikleri “sözde” bulunduğunu açıkladılar.

“NFT’niz için IP hakları. Bu büyük adım, Meebs ve Punks’ın en küçük bir eksikliği olmayan yaratıcılık ve ustalık için sonsuz olasılıkların kilidini açıyor” dedi. “Bu tür bir özgürlüğün web3’ün eleştiri bir parçası olduğuna inanıyoruz ve Yuga Labs’ın müessese ilkelerini hakkaten kutluyoruz: iyelik, ademi merkeziyetçilik ve yenilik.”

Yuga Labs’a ek olarak, resmi Cryptopunks Twitter sayfası, IP haklarının özgür bırakılması hakkında tweet attı. Twitter hesabı @cryptopunksnfts şunları söylemiş oldu:

Punks, CryptoPunks koleksiyonu için IP hakları sözleşmesi şu anda yayında ve https://licenseterms.cryptopunks.app adresinde bulunabilir. Bu an, ilk günden beri söz verdiğimiz bir şeydir ve terimleri kılavuz olarak kullanarak topluluğun neler oluşturduğunu görmek için sabırsızlanıyoruz.

Galaxy Digital Research Report, BAYC, MAYC ve BAKC NFT’lerini Kapsayan Yuga Labs Lisansının Tehlikeli sonuç Çelişkiler İçerdiğini Söylüyor

Ayrıca, 15 Ağustos’ta fikri iyelik haklarının açıklanmasının peşinden, “A Survey of NFT Lisansları: Gerçekler ve Kurgular” adlı yeni gösterilen Galaxy Digital NFT araştırma raporu, Yuga Labs’in BAYC, Mutant Ape Yacht Club (MAYC) ve Sıkılmış Maymun Kulübesi Kulübü (BAKC) NFT’leri.

Galaxy raporunda, “Yuga tarafınca BAYC, MAYC ve BAKC NFT sahiplerine sağlanan lisans, lisans anlaşmalarının IP’yi NFT sahiplerine muntazam bir halde devretmekle savaşım etmiş olduğu yönündeki bulgumuzu güçlendiren eleştiri çelişkiler içeriyor” diyor.

Meebits, 20.000 benzersiz 3D NFT karakterinden oluşan bir koleksiyondur ve Cryptopunks’ı yaratan aynı ekip tarafınca yapılmıştır.

Galaxy Digital araştırmacıları Alex Thorn, Michael Marcantonio ve Gabe Parker, Meebits ve Cryptopunks NFT koleksiyonları için yeni IP lisanslarının daha net bulunduğunu detaylandırıyor.

Galaxy Digital’in araştırmacıları Cuma günkü blog yazısında, “BAYC lisansı belirsiz ve potansiyel olarak yanıltıcı olsa da, yeni Cryptopunks ve Meebits lisansları da dahil olmak suretiyle Yuga Labs’ın daha yeni lisansları, iyelik ve lisans koşullarında mühim seviyede daha ustalaşmış ve açıktır.” “Bu aşamada, Yuga’nın BAYC lisansı ile daha yeni lisansları arasındaki fark göz önüne alındığında, Yuga Labs’ın Maymunlar ve Punks sahiplerine aynı ticari kullanım haklarını vermeyi planlayıp planlamadığı açık değil.”

Bu hikayedeki etiketler

Alex Thorn, BAKC NFTs, BAYC, Bore Apes, Bored Ape Yacht Club, Bored Apes, cryptopunks, Gabe Parker, Galaxy, Galaxy Digital, Galaxy Digital Research, Fikri Iyelik, ip, IP lisansı, Lisans, lisans sözleşmeleri, MAYC, Meebits, Meebs ve Punks, Michael Marcantonio, nft, NFT koleksiyonları, NFT’ler, Yuga, Yuga Labs

Yuga Labs’in Cryptopunks ve Meebits NFT koleksiyonlarının IP haklarını özgür bırakması hakkında ne düşünüyorsunuz? Galaxy Digital’in BAYC’nin IP lisansı ile ilgili raporu hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu mevzu hakkında ne düşündüğünüzü aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlere bildirin.

Jamie Redman

Jamie Redman, Bitcoin.com News’de Haber Lideri ve Florida’da yaşayan bir finansal teknoloji gazetecisidir. Redman, 2011’den beri kripto para birimi topluluğunun etken bir üyesidir. Bitcoin, açık kaynak kodu ve merkezi olmayan uygulamalar için bir tutkusu vardır. Eylül 2015’ten bu yana Redman, Bitcoin.com News için bugün ortaya çıkan yıkıcı protokoller hakkında 5.700’den fazla yazı yazdı.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons, Haber amaçlı fotoğraf kredisi: mundissima / Shutterstock.com

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir