Yunan Polisi Onecoin’in ‘Kripto Kraliçesi’ Ruja Ignatova’yı Yakalamak İçin Karışıyor, Mahalli Medya Raporları – Bitcoin News

Yunanistan’daki kolluk kuvvetleri geçtiğimiz günlerde meşhur Onecoin piramit şemasının kurucusu Ruja Ignatova’yı bulmaya çalıştı. Önde gelen bir Yunan gazetesine bakılırsa, müfettişler, kadının hâlâ ülkede bulunduğunu gösteren istihbarata bakılırsa hareket etti. ‘Kripto Kraliçe’ olarak da malum Ignatova, son olarak birkaç yıl ilkin Yunanistan’a giden bir uçağa binerken görülmüştü.

Atina’daki Yetkililer 5 Yıl Ilkin Yunanistan’a Uçan ‘Yitik Cryptoqueen’i Bulmaya Çalışıyor

Yunanistan, meşhur kripto piramidi Onecoin’in kurucularından kabul edilen Ruja Ignatova için yürütülen insan avının son kısmına sahne oldu. Ülkenin, ortalama beş yıl ilkin ortadan kaybolmasından ilkin ziyaret etmiş olduğu son yer olduğuna inanılıyor.

‘Kripto kraliçesi’ lakaplı Ignatova, 25 Ekim 2017’de Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da Atina’ya gitmek suretiyle Ryanair uçuşu yapmış olduğu zamandan beri yitik. Şimdi Interpol, Europol ve ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafınca düzmece kripto para birimi projesinde yatırımcılardan minimum 4 milyar doları zimmete geçirdiği için aranıyor.

Yunan Polisi’nden (EL.AS.) alıntı meydana getiren Kathimerini gazetesi bu hafta, Yunan makamlarının Ignatova’nın Yunanistan’da bulunduğunu ve belirli kişilerle görüştüğünü belirten hem mahalli hem de yurtdışından alınan haber alma aldığını bildirdi.

Bir aydan kısa bir süre ilkin, EL.AS. detaylandırmak için hususi bir operasyon başlattı. Sadece önde gelen bir Yunan gazetesi, etken arama çabalarına karşın, müfettişlerin haiz oldukları detayları doğrulayamadıklarını ve onu yakalayamadıklarını bildirdi.

FBI, Ignatova’yı En Fazlaca Aranan On Kaçak Listesine eklediğinde, ajans, Ignatova’nın düzmece bir pasaportla gezi ediyor olabileceğini ve bağlantıları bilmiş olduğu Birleşik Arap Emirlikleri, Bulgaristan, Almanya, Rusya, Yunanistan ve Doğu Avrupa’yı ziyaret etmiş olabileceğini söylemiş oldu. .

Kathimerini’nin polis kaynakları, bir düzine ülkenin şu anda nerede bulunduğunu belirlemek için yakın bir halde çalıştığını ve davayla ilgili etken olarak materyal alışverişinde bulunduğunu kaydetti. Soruşturma tüm gücüyle devam ediyor ve aslen kolluk kuvvetleri Cryptoqueen etrafındaki ilmiği sıkılaştırma çabalarını hızlandırıyor.

Onecoin Piramidinin Beyni İçin Küresel Av Devam Ediyor

FBI, sıralamasındaki ilk on kaçak arasındaki tek kadının tutuklanmasına yol açacak herhangi bir informasyon için 100.000 dolar ödül teklif ediyor. Mayıs ayı ortasında Ruja Ignatova, Europol tarafınca Avrupa’nın en oldukça arananları içinde listelenirken, Interpol onun için kırmızı bülten ve para ödülü de yayınladı.

Gazete, Onecoin’in kurucu ortağının artık dünyanın en esrarengiz dolandırıcılarından biri olarak kabul edildiğini belirtiyor. 42 yaşındaki Ignatova, Bulgaristan’da Roman bir ailenin evladı olarak dünyaya geldi sadece hemen hemen on yaşlarındayken ailesi Almanya’ya taşındı ve kendisi de Alman vatandaşı oldu.

Ruja, 2005 senesinde Oxford Üniversitesi’nden mezun oldu ve ondan sonra Constance Üniversitesi’nden internasyonal hususi hukuk alanında doktora derecesi aldı. Bildirildiğine bakılırsa yönetim danışmanlığı şirketi McKinsey & Company için çalışırken, her karanlık kariyer, 2012’den ilkin, batkı eden bir firmanın satın alınmasıyla ilgili dolandırıcılıktan mahkum edilmiş olduğu ve 14 ay ertelenmiş hapis cezası almış olduğu 2012’den ilkin başladı.

Ertesi yıl Big Coin adlı oldukça seviyeli bir pazarlama dolandırıcılığına kısa bir süre dahil olduktan sonrasında, 2014 senesinde Ignatova, yatırımcıları “finansal devrim” vaatleriyle cezbeden “Bitcoin katili” olarak tanıtılan tüm blok zinciri tabanlı kripto para birimi çevresinde Onecoin piramit şemasını yarattı. Şimdi ABD’de hapiste olan ortağı Sebastian Greenwood ve 2019’da Los Angeles’ta tutuklanmasının arkasından şahit koruması arayan kardeşi Konstantin Ignatov ile beraber projeyi yürüttü ve tanıttı.

Bu hikayedeki etiketler

kurucu ortak, kripto piramidi, Cryptoqueen, kurucu, Dolandırıcılık, Yunanistan, Yunan, Yunan Polisi, Soruşturma, müfettişler, Kolluk Kuvvetleri, insan avı, Mastermind, en oldukça aranan, Onecoin, Polis, Piramit, Piramit Düzeni, Ruja Ignatova, Dolandırıcılık, arama

Dünyanın dört bir tarafındaki kolluk kuvvetlerinin sonunda Onecoin’in Cryptoqueen Ruja Ignatova’sını bulacağını düşünüyor musunuz? Aşağıdaki yorum bölümünde bizlere bildirin.

Lubomir Tassev

Lubomir Tassev, Hitchens’ın şu sözünü beğenen, teknoloji meraklısı Doğu Avrupa’dan bir gazetecidir: “Yazar olmak, yaptığım şey değil, olduğum şeydir.” Kripto, blockchain ve fintech’in yanı sıra internasyonal siyaset ve iktisat öteki iki esin kaynağı.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir