‘Vakit Artık Bir Ortamdır’: Akademisyenler Oxford Üniversitesi Konferansında NFT’leri Düşünüyor

Oxford Üniversitesi, geçen hafta açılış OxBAT (Oxford Blockchain, Art & Technology) Konferansı ile kapılarını NFT’lere açtı.

“Blockchain sanatına güzel duyu, toplumsal ve antropolojik bakış açıları üstüne ilk oldukça disiplinli konuşma” olarak faturalandırılan bu konuşma, kripto ve NFT’lere, kutlama blok zinciri işinden ve Decrypt’in çoğu zaman katılmış olduğu geliştirici konfalarından oldukça değişik bir yaklaşımı temsil ediyordu.

“HODL” tişörtleri ve kriptonun dünyayı iyi mi değiştireceğine dair coşku verici konuşmalar ortalıkta görünmüyordu; onların yerine, NFT’lerin estetiği, kültürel önemi ve blok zinciri teknolojisinin benzersiz özelliklerinin yeni sanat biçimleri yaratmak için iyi mi kullanılabileceği üstüne ciddi bilimsel niteliği olan tartışmalar vardı.

Bu bir Oxford konferansı olduğundan, bazı görüşmeler aşılmaz bir noktaya geldi. “Akıllı Sözleşmeler ve Dijital Sanat Objelerinin Oluşumu”nun ne anlama geldiğini açıklayabilecek biri var ise, muhabiriniz minnettar olacaktır; fizyolojik bir kartpostaldaki cevaplar lütfen.

Yüksek fikirli söylemin ortasında, fikir için bazı garip yiyecekler vardı. Yaratıcı stüdyo Robert Alice’in sanatçısı Ben Gentilli, konferansı NFT sanatının doğası üstüne bir münakaşa ile açtı. “NFT alanıyla ilgili herhangi bir kuramsal kaygının, NFT’lerin bir işlev gerçekleştirdiği alanlarda daha çok temeli olduğu” için, bunun “münakaşanın kuramsal temelinin sanat teorisinden oldukça medya teorisinde olduğu” anlamına geldiğini savundu.

Gentilli, blockchain’in felsefi etkilerini münakaşaya devam etti. “Blok zamanı gelecek süre değildir; geçmişe sıkı sıkıya bağlı,” dedi, bu sebeple “blok zincirinde gelecek yalnızca yeni bir bloğun açıldığı zamana kadar uzanır.” Bu, “tarihte ilk kez süre artık bir vasıta” anlamına geliyor.

Sarah Friend’in 90 günlük bir limit içinde cüzdanlar içinde geçirilmesi yada süresi dolması ihtiyaç duyulan NFT serisi Lifeforms örneğine dikkat çekti. Gentilli, “Buradaki süre, son aşama performatif bir çalışmanın mühim bir bileşenidir” dedi. “Ek olarak, sanatçıların blok zincirinin şeyleri metalaştırma içgüdüsünü baltalamak için oyun teorisini ve akıllı sözleşmeleri iyi mi kullanabileceğine dair tehlikeli sonuç bir örnek.”

Yaşam formları NFT’leri. Fotoğraf: Sarah Dost

Aydınlanma Çağı 2.0

NFT araştırmacısı Eva Gentner, sanatın “geleceğin iyi mi görünebileceğini hayal etmemizi sağladığını” ve NFT’lerin sonucunda haiz olabileceği kullanımlar hakkında vurgunculuk yapmamızı sağladığını belirtti. “Sanat, gerçek olmayan yada hemen hemen gerçek olamayacak bir durumu tasarım etme gücüne haizdir ve bu şekilde bir vizyonu gerçeğe dönüştürmek için ihtiyaç duyulan eylemleri düşünmemizi sağlar.”

Blockchain’in gelişini, “kargaşa ve değişiklik, gelişme, gelişme ve insanlık periyodu – Aydınlanma Çağı” ile karakterize edilen bir periyodu müjdeleyen “inanılmaz derecede kuvvetli bir başka ortam” olan matbaanın yaratılmasına benzetti.

Ayrıca araştırmacı Kieran Nolan, NFT sanatının retro video oyunu estetiğini sık sık kullanımı yöntemiyle geçmişe iyi mi geri döndüğünü araştırdı. Atari’nin metaverse’deki girişimlerini, klasik arcade makinelerini 3D modeller olarak korumak için NFT’lerin son kullanımlarını ve Raúl Entter şeklinde sanatçılardan px sanatının yaygınlığını altını çizdi.

Evet, fakat sanat mı?

Başka bir açık oturum, NFT’lerin sanat olarak sınıflandırılıp sınıflandırılamayacağına dair sıkıntılı suali tartıştı – Wikipedia’daki editörlerin bu senenin başlarında karşı oy kullandığı bir şey. Araştırmacı Patrick McCurdy, “NFT’lerin artık kendi alanlarına ve sayfalarına haiz olmaları, sanatın ne olduğu paradigması içinde bu soruna imlemek için hakikaten garip” dedi.

Araştırmacı Myriam Brouard, “Yalnızca NFT sanatı için bir sayfa oluşturmayı ve ayırmayı seçmiş olmaları hakikaten garip” dedi. “Bunun şu anda daha büyük sanat yaşamına iyi mi uyduğunu anlamıyoruz şeklinde görünüyor.”

Brouard, hızla gelişen teknolojinin özünde sanatla bağlantılı bulunduğunu ekledi. “sanatı toplumdan ayıramayacağınız şeklinde, ikisini de ayırabileceğinizi sanmıyorum.”

Matt Deslauriers, Amy Goodchild, Michael Connolly, Wout Fierens ve Jeff Davis. Fotoğraf: OxBAT

NFT platformu Art Blocks’un baş yaratıcı sorumlusu Jeff Davis, alanın bir başka tartışmalı alanını tartışmak için sahneye çıktı: üretken sanat. Art Blocks, sahibi bir jeton basana kadar üretken sanat eserlerini yaratmadığı için, “bir sanatçı olarak, projenin basılmasını ve yaratılmasını izlerken, bu sizin için de bir sürpriz” dedi. Süreç, “sanatçı ve koleksiyoner içinde garip bire bir bağlantı” yaratıyor.

Davis, NFT’lerin “bir sanat formu olarak üretken sanat için bir kilit haline geldiğini” söylemiş oldu. Sanatçılar çevresinde topluluklar oluşturarak, “tek bir kişinin çalışmanızı savunması yerine, artık o projede çalışmanızı destekleyen bin şahıs var.”

Davis’in görüşüne nazaran, üretken sanat “NFT’leri ilerletmeye destek oldu” ve NFT’ler aynı şeyi üretken sanat için yapmış oldu.

NFT’ler, akademisyenlerin tüm bir konferansı sanat içerikli bir vasıta olarak değerlerini münakaşaya adadıkları bir noktaya ulaştıysa, onların bir tek JPEG’e saygısız spekülatörler ve Ponzi entrikacıları için olduğu anlatısını kabul etmek zorlaşıyor.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir