Zincir üstü ölçümler, uzun vadeli Bitcoin sahipleri için daha çok acıya işaret ediyor

Piyasanın zirvesinden bu yana dokuz ay geçti ve bu süre zarfında, ortalama 2 trilyon dolarlık ana para, token fiyatlarına sert bir halde vuran alanı terk etti.

Sadece, pazarın dibinin içeride olup olmadığı sorusu hala devam ediyor.

Glassnode’dan gelen zincir üstü verilerin CryptoSlate tarafınca meydana getirilen bir analizi, uzun vadeli sahiplerden genel olarak pozitif yönde duygular ortaya koyuyor. Sadece, kayıptaki toplam arzın önceki yıllarla karşılaştırılması, dibin hemen hemen gelmediğini gösteriyor.

Yitik Toplam Bitcoin Arzı

Uzun vadeli Bitcoin sahipleri, BTC’yi 155 günden fazla elinde tutanlar olarak tanımlanır. Geçmiş verilere dayanarak, uzun vadeli Bitcoin sahiplerinin teslim olması çoğu zaman piyasa döngüsü diplerine birlikte rol alıyor.

Aşağıdaki tablo, son 11 yılda zararda olan uzun vadeli sahiplerin (LTH) toplam arzını göstermektedir. 2015, 2019 ve 2020’de, bu ölçüm 5 milyon jetonu aştığında, BTC fiyatı kısa süre sonrasında yükseliş trendine döndü.

Mevcut arz kaybı bu eşiğe yaklaşıyor. Bununla beraber, hemen hemen bunun ötesine geçmedi, bu da piyasanın hemen hemen dibe vurmadığını ve Bitcoin sahipleri için daha çok acının önümüzde bulunduğunu gösteriyor.

Kaynak: Glassnode.com

Getiri Bantlarına Nazaran Kar ve Zarar

Getiri Bandına Nazaran Kar ve Zarar metriği, şu anda LTH’ler tarafınca hissedilen acıyı göstermektedir. Bu metrik, gerçekleşen kâr/zararın büyüklüğü ile ilgili olarak gruplara ayrılmış çeşitli pazar gruplarının harcama davranışlarını gösterir.

Veriler, piyasa değerinin bir yüzdesi olarak sunulur. Mesela, +0,5’lik bir Y kıymeti, gerçekleşen toplam kârın, o andaki toplam piyasa kıymeti (X koordinatı) ile çarpılan %0,5’e eşit bulunduğunu gösterir.

Ayrıca, madeni para kıymeti alınarak ve satılan fiyattan satın alındığındaki fiyat ile çarpılarak kar yada zarar USD cinsinden hesaplanır. Bu hesaplama ondan sonra tüm harcanan paralar için toplanır ve ilgili iade bandına paylaştırılır.

Aşağıdaki tablo, kapitülasyon bölgesinin derinliklerindeki LTH’leri göstermektedir. Bununla beraber, mevcut alt bant ortalama -0.07’yi okuyor, bu da 2015’in en düşük -0.12 bandından ve 2019’un en düşük -0.14 okumasından mühim seviyede daha azca.

Kaynak: Glassnode.com

Uzun Vadeli Tutucu Net Pozisyon Değişikliği

LTH Net Pozisyon Değişikliği, jetonların LTH’lerin nakit çıkışı olarak dağılımını yada sahipleri yeni pozisyonlar alırken biriktirmeyi ifade eder.

Aşağıdaki grafik, 2022’nin dağıtım ve birikim içinde ve önceki yıllara kıyasla daha düşük büyüklüklerde ters çevrilen Net Pozisyon Değişimini göstermektedir. Bu, kötüleşen makro koşullar içinde yüksek belirsizliğe işaret ediyor.

Ağustos ayından bu yana, LTH’ler bu yıl en yüksek seviyelerinde birikiyor. Bu, Bitcoin’e yönelik uzun vadeli duyarlılık açısından cesaret verici bir işarettir.

Kaynak: Glassnode.com

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir