Zincirler Arası Kripto Köprü Hackleri 2 Milyar Doları Vurdu: Chainalysis

Blockchain sleuths Chainalysis, kripto alanındaki çalınan tüm fonların üçte ikisinden fazlasının bu yıl çapraz zincir köprü hacklerinden geldiğini tahmin ediyor.

Bu tür saldırılar, değişik blok zincirlerini birbirine bağlayan köprüleme protokollerinde meydana gelen açıklardan yararlanmaları yada hack’leri ifade eder.

Yakın tarihindeki bir raporda şirket, köprülerdeki hırsızlığın 2 milyar dolar değerinde çalıntı fon bulunduğunu ve blok zinciri teknolojisinin güvenilirliğine “mühim bir tehdit” oluşturduğunu söylemiş oldu.

Bu çözümleme, köprü platformundan 200 milyon doların silindiğini gören Pazartesi günkü Nomad hackinin arkasından geldi. Nomad, değişik blok zincirleri içinde bir yol olarak işlev görür ve yatırımcıların fonlarını Ethereum, Avalanche ve Moonbeam (GLMR) platformları benzer biçimde blok zincirleri içinde taşımasına olanak tanır.

Çeyrek kıymeti çalındı. Kaynak: Chainalysis.

Göçebe soygunu hem de bu yıl kripto köprüleri için yedinci büyük hack’i temsil ediyor ve şu suali soruyor: Onları bu kadar göze batan bir hedef icra eden nedir?

Kripto köprüleri ve likidite

Kripto verileri ve uyumluluk şirketi Elliptic’te tehdit analisti olan Arda Arkantura’ya nazaran, zincirler arası köprülerle ilgili problem onların likiditesi.

Arkantura, “Blockchain’in bir tarafında bir token’ı dondurur ve arkasından öteki tarafınca çözersiniz. Bu, oldukca fazla likiditeye ve üzerlerinde depolanan fonlarla akıllı sözleşmelere haiz olduğunuz anlamına gelir” diyor. “Kriptoda, bir şey sıvı olduğunda kazançlıdır.”

Elliptic’e nazaran, bu çapraz zincir köprüler o denli kazançlı oldu ki, merkezi olmayan uygulamalardaki (dApp’ler) tüm hırsızlıkların %13,5’ini çapraz zincir hack’leri oluşturdu.

Mart ayında, blockchain oyun şirketi Axie Infinity, kendisini Ethereum ağına bağlayan Ronin yan zinciri hırsızlığa yenik düşmüş olduğu için 622 milyon dolarlık bir hack yaşadı. Ronin soygunundan bir ay ilkin, Ethereum ve Solana’yı birbirine bağlayan bir köprü olan Wormhole, 320 milyon dolardan yoksundu.

Chainalysis ek olarak, Şimal Koreli suçluların bu yıl ortalama 1 milyar dolar değerinde kripto çaldırmış olduğu bildirildiğine nazaran, zincirler arası köprülerin aktivist yada terörist saldırılar için ana hedef haline geldiğini öne sürüyor.

Zincirler arası köprülerle ilgili ironi, DeFi ekosistemindeki yaygınlıklarıdır. Akıllı sözleşmeleri üzerlerinde yazılı fonlar ve işlemlerle merkezileştirerek, suçluların istismar etmesi için bir odak noktası sağlarlar.

Arkuntura, “Bu garip bir paradoks” diyor.

“Akıllı sözleşmeler için merkezileştirmenin sorunları derhal çözmelerine izin verdiğini söyleyen bazı kişiler var. [on the bridge]. Öte taraftan, merkezileşme, yasadışı aktörlerin işini oldukca daha kolay hale getiriyor” diye ekledi.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir