zk-STARK’lar ve zk-SNARK’lar açıklandı

zk-STARK’lar, iki saydam ve ölçeklenebilir gizlilik geliştirme yönteminden biridir. Doğrulayıcı tarafınca kullanılan rastgeleliğin her insana açık olması, güvenilir bir kurulum ihtiyacını ortadan kaldırır.

Sadece, zk-STARK ne anlama geliyor? zk-STARK, bir tür kriptografik kanıt teknolojisi olan Sıfır Informasyon Ölçeklenebilir Saydam Informasyon Argümanı anlamına gelir. Sıfır informasyon kanıtları olarak da malum zk-STARK’lar, kullananların doğrulanmış verileri iletmesine yada veriler yada analizler öteki tarafa ifşa edilmeden üçüncü bir tarafla hesaplamalar yapmasına izin verir.

zk-STARK’ların geliştirilmesinden ilkin zk geçirmez sistemler oluşturmak için kullanılan zk-SNARK’lar, başlangıçta zk geçirmez sistemi oluşturmak zorunda oldukları için sistemin gizliliğini tehlikeye atan bu güvenilir tarafların güvenlik açığını çözdü. zk-STARK’lar, güvenilir bir kurulum gereksiniminden uzaklaşarak bu teknolojiyi ilerletir.

Ek olarak, izinsiz blok zincirleriyle ilgili ölçeklenebilirlik ve gizlilik sorunları STARK’larla iyileştirilir. STARK teknolojisi öncüsü StarkWare Industries tarafınca yürütülen mevcut zk-STARK araştırması, sonrasında gizlilikle beraber ilk olarak ölçeklenebilirlik ile ilgilidir.

Geliştiricilerin hesaplamaları ve zincir dışı depolamayı tekrardan konumlandırmasına olanak tanıyan STARK’lar, ölçeklenebilirliği artırır. Zincir dışı hesaplamaların doğruluğunu doğrulayan STARK kanıtları, zincir dışı hizmetler tarafınca üretilebilir. Bundan sonrasında, bu kanıtlar zincirde tekrardan yayınlanır, böylece ilgilenen hepimiz hesaplamayı doğrulayabilir.

Ek olarak, STARK’lar, informasyon işlem çabasının çoğunu zincir dışı bırakarak, hesaplama bütünlüğünden taviz vermeden mevcut blok zinciri altyapısının katlanarak ölçeklenmesini sağlar. Peki hangi coin’ler zk-STARK kullanıyor?

Katman-2 çözümleri, STARK’ları kullanarak tek bir toplu işlemde binlerce işlemi hesaplar ve arkasından zincir üstündeki geçerliliklerini doğrulamak için tek bir STARK kanıtı kullanır. Toplu işlemdeki tüm işlemler, zincir içi işlemin maliyetini paylaşır ve her işlem için düşük bir gaz maliyeti sunar. Starkware, Ethereum blok zinciri de dahil olmak suretiyle birçok blok zincirinde Sıfır Informasyon Ölçeklenebilir Saydam Informasyon Argümanı uyguluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir