zkEVM nedir? Ethereum İşlem Hızlarını Artırabilecek Bir Yenilik

Seneler süresince, Ethereum eleştirmenleri ne kadar yavaş olduğundan yakınma ettiler. Çekirdek protokol, saniyede yalnızca 10-15 işlemi gerçekleştirebilir ve yüksek kullanıcı etkinliğinin olduğu zamanlarda ücretler çoğu zaman sürdürülemez hale gelir. Geliştiriciler, işlemleri süratli bir halde işlendiği ve peşinden ana zincire geri göndermiş olduğu ikinci bir katmana kaydıran yan zincirler de dahil olmak suretiyle bir takım çözüm denedi.

Çoğu zaman bu yan zincirler, işlemleri bir araya toplar ve hepsini bir kerede çekirdek protokole geri ışınlar, “toplar” ve doğrulama için sunar. Tarihsel olarak bu, bireysel uygulamalar üstünde işe yaradı – sadece bir mesele var: Bu yan zincirlerin bir çok, “iyimser” olarak adlandırılan toplamaları kullanıyor.

Bu, işlemleri bir araya getirir ve işlemlerin doğru ve adil bir halde yürütüldüğüne dair herhangi bir kanıt olmaksızın çekirdek protokole sunar; protokol katmanında, işlemlerin gözden geçirilmesi ve kati olarak doğrulanması iki hafta kadar sürebilir (Bu yüzden “iyimserdirler”—iyimser kullanıcılar yalan söylemezler).

Son olarak yeniliğe girin: zkEVM!

zkEVM’ler nedir?

zkEVM’ler (ve beraberindeki zkSync olarak malum bir yenilik – buna geleceğiz) ilk olarak en azından 2014’te heyecanla tartışıldı ve teknoloji sonunda kullanılabilirliğe yaklaşıyor. Polygon ve Scroll şeklinde Ethereum geliştirme dünyasındaki büyük oyuncular bu tarz şeyleri inşa ediyor ve ötekiler de aynı şeyi kovuşturmak için çabalıyor.

Pratikte, bir zkEVM, ağı sıfır informasyon kanıtlarını kullanarak fazlaca daha verimli bir toplama türüyle uyumlu hale getiren temel Ethereum informasyon işlem altyapısının (bu Ethereum Sanal Makinesi yada EVM’dir) elden geçirilmesidir. Yukarıda özetlenen sorunları çözmek için eleştiri öneme haizdir. Birazcık daha derine inelim.

zkEVM’ler iyi mi çalışır?

İlk olarak, sıfır informasyon kanıtı. Bu, 1980’lerden beri mevcud standart bir kriptografik yeniliktir; blok zincirine özgü değildir. sıfır informasyon ispatının amacı, bilgiyi, o bilginin özelliklerini yada içeriğini ifşa etmeden iletmektir—bir zk ispatı, kişinin ne bildiğini değil, bildiğini ortaya koyar; bir ifadenin doğru bulunduğunu, niçin doğru bulunduğunu değil.

Kripto para işlemleri bağlamında, sıfır informasyon kanıtları, karşı tarafların, herhangi bir ek tanımlayıcı ayrıntıyı açıklamadan, işlemlerinin hileli olmadığını birbirlerine sinyal vermelerine olanak tanır. Hem gönderici hem de alıcı tarafınca malum belirli parametreler gereklidir – her iki taraf da belirli bir işlemin gerçekleştiğini bildiren sinyalleri, işlemin kendisi hakkında hiçbir şey bilmeden anlayabilmelidir.

Sıfır informasyon kanıtları, özetleri daha verimli hale getirme çabalarında mühim bir bileşendir: “İyimser” özetlerin aksine, zk özetleri, bir toplu iş içindeki her işlemin geçerliliğinin bir kanıtını sunabilir; “çekirdek” protokolün hiçbir şey yapmaması gerekir. Ek olarak daha az veri kaplarlar, bu da bu kanıtların bir yığınının fazlaca süratli bir halde işlenebileceği anlamına gelir.

Biliyor musun?

Senelerdir birçok Ethereum dışı proje protokol katmanında zk-rollup uyumluluğu meydana getirmeye çalışıyor. Gizlilik odaklı kripto para birimi olan Zcash, senelerdir bu amaç için çabalıyor ve öteki girişimler içinde Howard Wu tarafınca inşa edilen Aleo ve jetonlar ve merkezi olmayan borsalar için birinci katman sıfır informasyon ağı olan Penumbra içeriyor.

Sadece sıfır informasyon toplamaları oldukça spesifiktir ve programlanması zor olsa gerek; idareli ve hususi uygulamalarda kullanılmaya eğilimlidirler. zkEVM’nin devreye girmiş olduğu yer burasıdır: zk toplama işlevini Ethereum’un ana programlama ortamına yerleştirir: Ethereum Sanal Makinesi.

Sanal makinedeki hayalet

Basitçe söylemek gerekirse, EVM, kullanıcı düzeyindeki insan girdisini protokol düzeyinde eyleme dönüştürür. işlemlerin sorunsuz ilerlemesini sağlar; akıllı sözleşmelerin çalışmasını sağlar. Bu iş -kodlama dilini bilgisayarda okunabilen “bayt koduna” çevirme – normalde bir derleyici, bir CPU içindeki bir bileşen tarafınca yapılır. Bununla beraber, Ethereum milyonlarca bilgisayara dağıtılır, bundan dolayı bu işlem ağ üstünden paylaşılan yazılım içinde – bulut içinde gerçekleşir. Bu yüzden “sanal” bir makinedir.

Problem: Standart EVM’ler özetleri yalnızca duruma gore yorumlayabilir, doğrusu birleşik bir programlama dili yoktur ve ZK özetlerinin ayrı ayrı tasarlanması gerekir.

Şu demek oluyor ki, zkEVM? Standartlaştırılmış bir sıfır informasyon toplama biçimini yorumlayabilen yeni bir tür Ethereum Sanal Makinesidir (en belirgin olanı Matter Labs’tan zkSync’tir). Bir grup kullanıcı işlemi; toplama bu tarz şeyleri bir araya toplar ve yükseltilmiş Sanal Makine altyapısı vasıtasıyla kanıtı oluşturarak çekirdek protokole sunar; son olarak, çekirdek protokol – ve bu zekice olan kısımdır – sonsuz verileri eleyerek süre ve para kaybetmeden kanıtları doğru olarak değerlendirebilir.

İyimserlikten değişik olarak, geçersiz işlemler gönderilemez. Bu, sözde, hızda üstel bir artışa izin verir: ZK özetleri, saniyede 2.000’e kadar işlem sunabilir; ZK Porter şeklinde öteki teknolojilerle geliştirildiğinde 20.000’e kadar çıkabilirler.

Daha da önemlisi, zkEVM, Ethereum geliştiricilerinin esasen aşina olduğu aynı kodlama dili olan Solidity’yi kullanır. Bu, onu mevcut Ethereum altyapısıyla bir dereceye kadar uyumlu hale getirir: NFT’ler, akıllı sözleşmeler, DApp’ler, DEX’ler, vb. Teoride, paydaşların yazılımı yalnızca düğümlerine indirmesi gerekecek ve netice aynı Ethereum olacak, sadece ucuz, kolay doğrulanabilir işlem demetlerine müsaade eden hızlandırılmış bir özellik.

Diş çıkarma sorunları

zkEVM teknolojisi muhteşem olmaktan uzaktır. Eski bir zCash araştırmacısı ve protokol katmanına zk uyumluluğu elde eden orijinal bir blok zinciri protokolü olan Aleo’nun arkasındaki geliştirici Howard Wu, zkEVM’lerin hemen sonra çekirdek protokole iletilen kanıtı üretmesinin çoğu zaman 12-24 saat sürebileceğini söylemiş oldu ( Ethereum’un 10-15 saniyesine karşı).

Başka bir mesele, dedi ki, zkEVM’lerin hesaplama açısından yoğun olması ve çoğu zaman tek bir bilgisayarda bir takım işlem için sıfır informasyon kanıtı oluşturma yükünü yüklemesidir – bu da sansüre eğilimli tek bir başarısızlık noktası haline gelir. Ve gizlilik projesi Tornado Cash’te görüldüğü şeklinde, ABD hükümeti merkezi kripto projelerini kaldırmaya fazlasıyla istekli.

Ek olarak, zkEVM’lerin uyumluluğa getirmiş olduğu nimetlere karşın, bu bile muhteşem olmaktan uzaktır: Curve şeklinde birçok merkezi olmayan finans (DeFi) uygulaması, kod tabanında herhangi bir zkEVM projesi tarafınca desteklenmeyen verimlilik için tasarlanmış özellikler kullanır. Wu, değişik hızlarda çalışan fazlaca sayıda toplamanın kullanılmasının da “likiditeyi parçalayacağını” söylemiş oldu. “Bu, flaş kredileri kıracak ve fiyat marjlarını artıracak, bu da birçok DeFi protokolü için fiyat istikrarı risklerinin artmasına niçin olacak.” Çok açık ki daha yapılacak işler var!

zkEVM özetlerini kim oluşturuyor?

💱 Poligon – Ethereum altyapısını finanse etmeye ve inşa etmeye adanmış bir proje. 📜 Scroll – tamamen sıfır informasyon kanıtlarını araştırmaya adanmış bir proje. 🥼 Matter Labs – zkSync toplama teknolojisinin arkasındaki geliştiriciler.

zkEVM’nin geleceği

zkEVM’ler hala fazlaca deneysel bir teknolojidir. Polygon’un kontrol ağı yalnızca 2022’nin 3. çeyreğinde sunulacak; ana ağının 2023’te olması planlanıyor. Sadece daha ilkin seneler uzakta olduğu düşünüldüğünde, bu o denli da uzun değil.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir