Zuckerberg, 2. çeyrekte ortalama 2,8 milyar dolarlık metaverse bölünme kaybından etkilenmedi

Meta’nın realite (VR) ve metaverse kısmı Reality Labs, art arda yedinci çeyrek kayıplarını deklare etti, sadece CEO Mark Zuckerberg, “büyük bir fırsat” olarak adlandırdığı teknolojiye yatırım yapmakta emin.

Meta’nın 27 Temmuz’daki 2. çeyrek kazanç çağrısı esnasında Zuckerberg, VR uygulamaları ve Metaverse platformunun “yüz milyarlarca dolar” tutarındaki “devasa fırsat”tan yararlanacak kadar olgunlaşana kadar bu tür kayıpların birkaç yıl daha devam edebileceğini kabul etti.

“Metaverse birkaç nedenden dolayı büyük bir fırsat. Bu platformları geliştirmenin süre içinde yüz milyarlarca, hatta trilyonlarca doların kilidini açacağını şimdi daha da kuvvetli hissediyorum.”

Zuckerberg, “Bu, önümüzdeki birkaç yıl içinde açıkçası oldukça pahalı bir girişim,” diye ekledi, “Bunu inşa etmede mühim bir rol oynadığımız için mutlu olacağımızdan inanırım.”

Reality Labs için genişletilmiş işletme zararları, Meta’nın ikinci çeyrek kazanç raporunda günün erken saatlerinde açıklandı. Bu tür kayıplar, araştırma ve geliştirme aşamasındaki bölümler için olağandışı değildir.

Reality Labs, Meta kullanıcılarının Metaverse dahil olmak suretiyle çeşitli toplumsal platformları üstünden Oculus VR kulaklık serisiyle bağlantı kurmasına destek olmak için VR ve artırılmış gerçeklik (AR) uygulamaları oluşturur.

Kayıplara ek olarak, Reality Lab’ın geliri 2021’den beri düşüş eğilimi gösteriyor ve işletme marjı 2020’den beri düşüş eğilimi gösteriyor. 11.1 milyar dolarlık gelir ve 2022’nin ikinci çeyreğinde açıklanan %29’luk marj, son yedi çeyreğin en düşük seviyeleri.

Reality Labs, ilk çeyrekte 2,9 milyar dolar zarar deklare etti.

Zuckerberg, kayıpların daha da artması için “sıkıntılı bir makro ortamın” kaydedilebileceğini de belirtti.

Şu anda ekonomik durumun bir çeyrek öncesine gore daha fena bulunduğunu söylemiş oldu ve FED’in Meta kazanç çağrısından ilkin 27 Temmuz’da faiz oranlarını üst üste ikinci kez 0.75 puan artırmasıyla bu görüşünü destekledi. gerçekleşti ve şunları ekledi:

“Dijital reklamcılık sektörü üstünde geniş tesiri olacak bir ekonomik gerilemeye girmiş görünüyoruz. Bu ortamda, bizi daha kuvvetli bir halde konumlandıracak uzun vadeli bir yatırım hayata geçirmeye odaklanmış durumdayız.”

Ekonomik sıkıntılara karşın Zuckerberg, şirketinin ve yan müesseselerinin mevcut ekonomik krizden “daha ​​kuvvetli ve disiplinli bir organizasyon” olarak çıkacağından güvenli.

Bu itimatı, şirketinin daha çok Metaverse platformunu barındıracak bir değişiklik geçirebilecek bir sektörde önder kalmasını sağlamak için yapmış olduğu yatırımlara bağladı.

İlgili: Uzmanlar, sanal gerçekliğin Metaverse’de nerede oturmuş olduğu mevzusunda çatışıyor

Ayrıca, Federal Tecim Komisyonu (FTC), firmanın tüm Metaverse pazarını tekelleştirmeyi hedeflediği iddiasıyla Meta’ya dava açtı. Yakınma, Meta’nın uzaydaki hareketlerinin, Metaverse platformları ve uygulamaları oluşturmak isteyen ABD merkezli firmalar içinde yeniliği ve “rekabetçi rekabeti” engellediğini belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir