Zuckerberg’in Metaverse Uygulaması, Çalışanlar Bile Kullanmayacağından ‘Kalite Kilitleme’ Üstüne: Rapor

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, şirketinin milyarlarca dolarlık sanal gerçeklik metaverse kumarı Horizon Worlds’e ilk bakışını sunduğunda, web platformun grafikleriyle alay ederek alay etti – Zuckerberg’in kısa bir süre sonrasında yaralı bir özür dilemesi ve Horizon’un “yetenekli bulunduğunu” iddia etmesi. oldukca daha fazlası” ve “süratli bir halde gelişiyor”.

Görünüşe nazaran bu iyileştirmeleri yapmak için çalışan Meta çalışanları bile platformu en üst düzeyde tutmuyor.

The Verge tarafınca elde edilmiş şirket içi notlara nazaran, Meta’nın Horizon Worlds ekibi, hem işte hem de evde onlarca defa yapmalarına karşın platformu nadiren kullandıkları için departman liderliği tarafınca onlarca defa azarlandı. Öteki notlar, Horizon Worlds ekibine, platformun görünümü ve işlevselliği ile ilgili kalıcı sorunları ele almak için senenin geri kalanında bir “kalite kilitlenmesinde” kalma talimatı verildiğini ortaya koyuyor.

Meta’nın Metaverse Başkan Yardımcısı Vishal Shah, 15 Eylül’de çalışanlara şunları yazdı: “Birçoğumuz için Horizon’da o denli fazla süre geçirmiyoruz ve kontrol denetim panellerimiz bunu oldukça açık bir halde gösteriyor” dedi. “Bu niçin? Niçin ürettiğimiz ürünü bu kadar sevip devamlı kullanmıyoruz? Kolay gerçek şu ki, biz onu sevmiyorsak, kullanıcılarımızın onu sevmesini iyi mi bekleyebiliriz?”

İki hafta sonrasında, Horizon Worlds liderliği, ekip üyelerinin platformla olan ilişkisini hala tatminkar bulmadı. Shah, 30 Eylül tarihindeki bir notta, Meta çalışanlarının platformu kullanmaları için mecburi Horizon oturumlarını uygulamak ve onları iş dışı arkadaşlarla paylaşmaya teşvik etmek için “yöneticileri görevli tutmak” için bir planın hazırlandığını yazdı.

“Bu organizasyondaki hepimiz Horizon Worlds’e aşık olmayı kendine misyon edinmelidir. Bunu kullanmadan yapamazsınız” dedi Shah. “İçeri gir. Topluluğumuzla etkileşime geçebilmeniz için hem dahili yapılarda hem de genel yapıda iş arkadaşlarınızla yada arkadaşlarınızla bunu yapmak için zamanlar düzenleyin.”

Shah, platformun ilk katılım deneyiminin “kullanıcılar için kafa karıştırıcı ve sinir bozucu” bulunduğunu ve “kağıt kesintilerinin, kararlılık sorunlarının ve hataların toplam ağırlığının topluluğumuzun Horizon’un büyüsünü deneyimlemesini oldukca zorlaştırdığını” kabul etti.

Bu nedenlerle, Horizon Worlds ekibine, Shah tarafınca 15 Eylül’de, “Ufuk’u daha çok kullanıcıya açmadan ilkin kalite boşluklarımızı ve performans sorunlarımızı düzelttiğimizden güvenli olmak için” yıl sonuna kadar bir “kalite kısıtlamasında” kalmaları talimatı verildi. ”

Bir Meta sözcüsü Decrypt’e “normal olarak devamlı kalite iyileştirmeleri yapıyoruz ve içerik oluşturucu topluluğumuzun geri bildirimlerine nazaran hareket ediyoruz” dedi.

Sözcü, “Bu oldukca yıllı bir seyahat ve inşa ettiğimiz şeyi daha iyi hale getirmeye devam edeceğiz” dedi.

Horizon Worlds’ün sıkıntıları, Zuckerberg’in CEO’nun devamlı olarak şirketinin geleceği olarak çerçevelediği bölüme yönlendirdiği muhteşem oranda para ışığında bilhassa dikkat çekicidir. Temmuz ayında, Meta’nın meta veri tabanı kısmı, ikinci çeyrek için 2,8 milyar dolarlık büyük bir zarar bildirdi ve grubun bugüne kadarki zararını 5,77 milyar dolara çıkardı. 2021’de bölüm 10,2 milyar dolar yitirdi.

Meta’nın Temmuz ayındaki ikinci çeyrek kazanç çağrısında Zuckerberg, metaverse kısmı Feysbuk Reality Labs’ı (FRL) hissedarlara onlarca defa savundu.

Zuckerberg o sırada, “Bu, önümüzdeki birkaç yıl için açıkçası oldukca pahalı bir girişim” dedi. “Fakat metaverse, iyi mi yaşadığımızın her bölümünde daha mühim hale geldikçe[…] Bunu inşa etmede mühim bir rol oynadığımız için mutlu olacağımızdan inanırım.”

Meta, geçen sonbaharda firmanın adını Feysbuk’tan değiştirdiğinden beri, dijital avatarlar tarafınca yönlendirilen netin sürükleyici, gelecekteki bir versiyonu olan metaverse’e hükmediyor. Sadece Zuckerberg metaverse’de doymak bilmez bir harcama çılgınlığı içindeyken, sonuçlar hemen hemen gerçekleşmedi.

Web3’teki liderler, firmanın metaverse kampanyası hakkında şüphelerini dile getirdiler. Temmuz ayı sonlarında, Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, “metaverse’in gerçekleşeceğini” sadece “metaverse’yi kasıtlı olarak yaratmaya yönelik mevcut kurumsal girişimlerin hiçbirinin bir yere gittiğine” inanmadığını belirtti.

Buterin o sırada “İnsanların gerçekte ne istediğini bilmek için oldukca erken” dedi. “Doğrusu Feysbuk’un şimdi yarattığı her şey yanlış ateşlenecek.”

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir